W ramach konferencji IWA Water and Resource Recovery Conference, która odbyła się w Poznaniu w dniach 10-13.04.2022 roku, nasze zespoły przedstawiły dwie prezentacje posterowe. Przeprowadzone badania ściśle wiążą się z tematem projektu, a ich wyniki mogą pomóc w osiągnięciu głównych celów projektu SNIT.
Jedna ze wspomnianych prac została przedstawiona przez Bartosza Ziębę z zespołu Politechniki Wrocławskiej i dotyczyła badań Substrate affinity in a complex activated sludge biocenosis, które skupiły się na interakcjach pomiędzy nitryfikantami pochodzącymi z reaktorów o znacznie różniących się warunkach eksploatacyjnych. Bioaugmentacja, która może zostać użyta w badaniach projektowych jako działanie dodatkowe, to proces, w którym biomasa z zewnętrznego źródła jest doprowadzana do reaktora, w którym panujące warunki procesowe znacznie odbiegają od tych, które charakteryzują źródło pochodzenia tej biomasy. Dlatego, oprócz aspektów związanych z nagłą zmianą warunków środowiskowych, nieuniknioną podczas tego procesu, konieczne jest również oszacowanie interakcji pomiędzy tymi grupami charakteryzującymi się skrajnie różnymi parametrami kinetycznymi.
Uzyskane wyniki wskazują, iż dla mieszaniny osadów wypadkowa stała nasycenia substratem w postaci azotu amonowego, dla nitryfikantów pierwszej fazy może być wyliczona jako średnia ważona stałych nasycenia dla poszczególnych składników tej mieszaniny. Ta informacja pozwala na stosunkowo łatwą, wstępną ocenę efektywności bioagumentacji przed jej wprowadzeniem do procesu i tym samym może stanowić kluczowe narzędzie podczas przyszłych badań.